Първото зъбче, първата четка и ... без нито един кариес
Снимка: Getty
Не се подлъгвайте по мита, че "временните" зъби не са за дълго, наистина са временни, и щом паднат, ще поникнат нови – бели, красиви и здрави. Уви, всичко не е толкова просто.
Развитието на млечните зъби започва още на 6-та седмица след зачеването, а емайлът се „полага“ в края на 4-ия месец от вътреутробното развитие.
Така че бъдещата майка може да се погрижи за зъбите на детето си, още преди да се е появило, обясняват специалисти.
На първо място с подбора на храните в менюто, а след това и като поддържа своите зъби здрави.
Храни, съдържащи калций и флуор, винаги трябва да присъстват на масата на бременна, защото това са двата елемента, които са най-важни за формирането на здрави зъби на бъдещото дете.
Източникът на калций са ферментирали млечни продукти, зелени зеленчуци и особено броколито. А нискомаслени сортове морска риба, спанак и зелен чай са източник на флуор. Микроелементите, които се съдържат в сушените плодове и зеленините пък, поддържат доброто състояние на скелетната система както и на зъбите.
0‒5 месеца
Много е важно опасните бактерии от устата на родителите да не попаднат в устата на бебето. Защото съществува риск съставът на микрофлората в устата на детето да се промени и това ще създаде условия за поява на кариес.
Грижете се за себе си: никога не облизвайте биберона или лъжицата на вашето бебе и поддържайте собствените си зъби.
Има и друг проблем: формирането на правилната захапка. Долната челюст при новородени винаги е с 1,5 см по-къса от горната.
До 6 месеца разликата изчезва, защото бебето суче интензивно. За да получи порция мляко, то полага много повече усилия от това, което се храни с шише. Така че най-често долната челюст на изкуствено хранените деца изостава в развитието си.
Затова кърменето е едно от най-важните условия за нормалното формиране на зъбите и челюстите.
Можете само частично да го компенсирате - като изберете накрайник на шишето с физиологична, тоест естествена, форма и подходящ размер. Веднага след като загуби твърдост и еластичност, купете нов.
Кърменето има и още едно безспорно предимство: съставът на майчиното мляко е балансиран и помага за развитието на полезна микрофлора в устната кухина.
Снимка: Getty
От 6 месеца
На тази възраст първо изникват централните долни резци, а след това и горните.
На 8-12 месеца – се появяват странични резци, първо отдолу, след това отгоре.
До 14-16 месеца изникват временните дъвкателни зъби, до 16-20 - кучешките зъби, до 20-30 - вторите дъвкателни зъби.
С това завършва никненето на млечните зъби.
Веднага след като детето има първото зъбче, започнете да го приучавате към миенето на зъбите. Вие ще ги почиствате
първо с пръст, увит в марля,
след това със силиконов накрайник, който се надява на пръста.
Снимка: Getty
От 1-годишна възраст зъбите се мият 2 пъти на ден с мека четка, която ще трябва да сменяте всеки месец. Използва се специална детска паста без флуор.
Веднага след като детето се научи да плюе и да изплаква устата си, може да използвате паста с малко флуор (на тубата е означена възрастта), а от 6-годишна възраст - с обичайното съдържание на флуор.
От 1 година
Твърдата храна е част от профилактиката – детето трябва да дъвче много и с усилие. Затова на масата му винаги трябва да присъстват месо, плодове и зеленчуци.
Уверете се, че сладките и лепкави храни не остават дълго в устата му. По-добре е да изяде 2 сладки наведнъж и да изплакне уста с вода или с неподсладен чай, отколкото да ги гризе половин ден, отхапвайки по малко.
2‒2,5 години
Не забравяйте да заведете детето на зъболекар. Той ще провери състоянието на зъбите и челюстите и ще посъветва как да се грижите за тях.
Преди всяко посещение, подготвяйте мъника. Ако първите посещения при зъболекаря са лесни и приятни, това ще помогне да се преодолеят възможните страхове.
Помолете вашия стоматолог да покаже техниката на миене на зъбите на вас и на вашето дете. Така ще избегнете грешки.
Уговорете предварително час само за профилактика. Може заедно с прегледа, да се шегувате, да има подарък-изненада и да се върнете у дома в добро настроение. Следващият път, когато трябва да лекувате някой зъб, ще е по-лесно да убедите хлапето да седне на стола и да си отвори устата.
Какви проблеми могат да се явят
Задачата на родителите и зъболекаря е да запазят млечните зъби на детето здрави, докато природата реши да ги замени с постоянни. Ако успеете в също време го научите да се грижи правилно за зъбите си, да поддържа устата си чиста, да се храни правилно и да посещавате редовно зъболекаря, е много вероятно никога да няма проблемите със зъбите.
Кариес. Получава се, когато микробите разрушат твърдите тъкани на зъбите и в тях се образуват кухини - „дупки“. Кариесът в млечните зъби обикновено се открива на възраст 2-3 години, но понякога и по-рано. Най-често той засяга млечните резци на горната челюст и дъвкателната повърхност на кътниците.
Механизмът на появата на кариес е следният: плаката, останала върху зъбите, се натрупва. Бактериите в нея отделят млечна киселина, която уврежда нежния емайл. Така върху него се появява бяло или тъмно петно - на това място микробите проникват вътре в зъба. Кариесът на млечните зъби се влошава бързо и често се образува на места, където е трудно да се види (например между зъбите).
В началото може и да няма болка, а понякога зъбът може да реагира когато си яде сладко, солено, кисело, студено, горещо.
Пулпит. Следващият етап е развитието на пулпит. Възпаляват се меките тъкани на зъба (пулпата). Първоначално болката е незначителна, но с течение на времето се засилва, проявява се в атаки, предимно през нощта, както и „в отговор“ на храна, попаднала в болното място. Внимавайте: процесът може да остане незабелязан, особено ако няма болка. И тогава той излиза извън зъба. Развива се пародонтит.
Пародонтит. В момента на обостряне се усеща с постоянна болка. Ако натиснете зъба, болката се засилва. В този случай венецът се зачервява и леко се подува, детето може да има треска. Ако се стигне до това, лекарят ще трябва да извади засегнатия млечен зъб, тъй като зародишът на постоянния, който се намира до корените на болния зъб, също е в опасност.
Не мислете, че премахването на млечния зъб ще реши всички проблеми. Той „пази“ пространство за постоянните зъби и преждевременното му изваждане води до факта, че постоянните зъби може да не намерят своето място. Това може да наруши захапката, да създаде проблеми с дишането и говора. Освен това чертите на лицето и пропорциите могат да се променят.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари